Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłość wyczytana z prasy

09 lutego 2013 | Nauka | Piotr Kościelniak
Wybuchy epidemii chorób w ubogich krajach (na zdj. Angola, 2005 r.) można przewidzieć z dokładnością sięgającą 90 proc.
źródło: AFP
Wybuchy epidemii chorób w ubogich krajach (na zdj. Angola, 2005 r.) można przewidzieć z dokładnością sięgającą 90 proc.

Historia lubi się powtarzać – mówią naukowcy, którzy stworzyli program prognozujący to, co się stanie, na podstawie tego, co już było

Dobrze byłoby wiedzieć, gdzie i kiedy wybuchnie kolejna epidemia groźnej choroby. Albo w którym kraju arabskim dojdzie do rewolucji i kiedy dokładnie w reakcji na postrzelenie niewinnego przechodnia wybuchną zamieszki. A może chcemy wiedzieć, kiedy znana firma z logo nadgryzionego jabłuszka pokaże nowy telefon?

Rolę wróżek przejęli teraz naukowcy, a szklane kule zmieniły się w komputery wyposażone w programy do gromadzenia i analizowania danych. Przeszukują artykuły prasowe, publikacje w Internecie, statusy na Twitterze. Rezultat? Prognoza wydarzeń sprawdzająca się w 70–90 proc. przypadków.

Skarb w archiwum

Z taką dokładnością przewiduje przyszłość program opracowany przez naukowców Microsoftu i Izraelskiego Instytutu Technologicznego Technion w Hajfie. W opublikowanym właśnie podsumowaniu pracy Eric Horvitz z Microsoft Research i doktorantka Kira Radinsky z Technionu opisują, w jaki sposób działa „elektroniczna wróżka". Badacze skupili się na powodziach i suszach w krajach Afryki oraz wybuchach epidemii chorób. Ale – jak podkreślają – ze względu na uniwersalność program może być wykorzystywany do prognozowania wydarzeń z praktycznie dowolnej dziedziny życia, polityki czy gospodarki.

Algorytm analizuje informacje z 90 źródeł w Internecie. To m.in. bazy danych Wikipedii, OpenCyc, GeoNames i Free- Base. Szczególne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9458

Wydanie: 9458

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament